Семинар-обучение за изготвяне на споразумения за ползване и запознаване с новостите в CadIS9
Тъй като наближава ежегодната кампанията по изготвяне на споразумения за ползване и поради големия интерес към нашите семинари и излизането на новата версия 9 на CadIS, организираме двудневен семинар-обучение по изготвяне на споразумения с помощта на софтуерния продукт CadIS и запознаване с новостите в CadIS9.
Семинарът ще се проведе на 27 юни 2023 (вторник) и 28 юни 2023 г. (сряда) от 10:00 до 16:00часа.
Условия за участие:
Семинарът е подходящ за потребители на CadIS, добре владеещи работата с продукта и познаващи нормативната база за изготвяне на споразумения за ползване.
Цената за участие в обучението е 300 лв без ДДС на курсист.
Регистрация за участие:
Участието в семинара става само с предварителна регистрация, тъй като местата са ограничени. Заявките за участие се приемат на тел. 0888 570 117 или на e-mail bbalchev@cadis.bg.
Проведени обучения за изготвяне на споразумения досега:
Разработен е нов модул WEB Карти за визуализация в CadIS на растерни изображения от публични сървъри.
Тези растерни карти се трансформират автоматично в текущата координатна система на CadIS и работят във всички координатни системи, които се поддържат в CadIS. Вижте подробности на страницата на новия модул WEB карти.
Това видео показва как се ползва модул WEB Карти в CadIS.
За да гледате видеото на собствения си компютър с по-високо качество, можете да свалите филма и субтитрите към него в следните формати: srtsmi
Във връзка с новите стандарти за Добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС) в сила за кампания 2023, в CadIS e разработена е команда за автоматично изчисляване на среден наклон на блок земеделска земя (БЗЗ).
Средният наклон се изчислява и записва в паспорта на БЗЗ в модула Земеползване.
За автоматично изчисляване на средния наклон на БЗЗ се изисква лиценз за модула Релеф и данни за DEM/Цифров Модел на Терена.
Това видео показва как се ползва DEM (височинен цифров модел) в CadIS за изчисляване на височинни данни за имот (надморска височина и наклони), среден наклон на блок земеделска земя (БЗЗ) и отделяне на стръмна част от него.
За да гледате видеото на собствения си компютър с по-високо качество, можете да свалите филма и субтитрите към него в следните формати: srtsmi
Слоят е изготвен след разглеждане и обработка на всички постъпили искания от физически или юридически лица и общини за изключване/включване на конкретни имоти от/в слоя и издаване на индивидуални заповеди за одобрение или отказ на исканията, в срок от 01.09.2022 г. до 31.01.2023 г.
Данните са предоставени на Държавен фонд Земеделие – Разплащателна агенция за зареждане в ИСАК за обезпечаване на приема на заявления за подпомагане през 2023 г.
Най-популярният софтуер за кадастър и земеделие CadIS9 е на пазара от 01.03.2023 г., с което се прекратява поддръжката на CadIS8. Налични са нови функции, 32 и 64 битова версия, ускоряване на работата с до 25% и цялостно подобряване и улесняване на работата на потребителите с програмата. Вижте какво е новото във версия 9.
За настоящи клиенти на CadIS8 с активна поддръжка се предлага безплатна актуализация към CadIS9. За да получите инсталация за CadIS9, е необходимо да изпратите искане на office@cadis.bg в рамките на активния абонамент с информация за име на клиент, актуален е-майл адрес и телефон за обратна връзка.
Ако периодът за безплатна поддръжка е изтекъл, трябва да се заплати годишна такса за обновяване, която се определя от включените модули. За допълнителна информация се свържете с нас на office@cadis.bg с информация за име на клиент, актуален е-майл адрес и телефон за обратна връзка.
Земеделските стопани, които са подали възражения по образец в периода 05 декември 2022 г. – 20 декември 2022 г. срещу проектите на специализирани слоеве „Физически блокове“ и „Площи, допустими за подпомагане” за Кампания 2022, могат да се информират за резултатите от тяхното разглеждане чрез Система за електронни услуги (СЕУ) на Държавен фонд „Земеделие“ – Разплащателна агенция.
На база данните от окончателните слоеве „Физически блокове“ и „Площи, допустими за подпомагане” за кампания 2022, след извършване на задължителните кръстосани проверки на подадените през 2022 заявления за подпомагане, предстои да се извърши окончателна оторизация и плащания на площ за миналогодишната кампания.
Данните за слоевете са предоставени на ДФЗ-РА за зареждане в ИСАК за обезпечаване на приема на заявления за подпомагане през 2022 година и са публикувани в цифров вид на сайта на МЗм. От връзката „Географски обхват на специализирания слой ПДП по области“, потребителите могат да си свалят файловете от текущия слой на площите, допустими за подпомагане, за всяка област по отделно.
Проверка на годните за подпомагане площи в CadIS
CadIS може да зарежда тези данни и по този начин предоставя възможност на своите клиенти да видят каква част от земите им не са годни за подпомагане. Ползвателите на земеделските земи е добре да проверят годността на площите си преди очертаването им в ИСАК.
Общинските администрации, които са ползватели на CadIS могат да подготвят общинските пасища за отдаване под наем, ползвайки слой „Площи, допустими за подпомагане“.
На 21 и 22 февруари 2023 г. в офиса на БСТ ЕООД ще се проведе начален курс на обучение за работа с CadIS – софтуер за кадастър и земеделие. Обучението ще премине по следната програма:
Първи ден – 21.02.2023 (вторник) от 13:00 до 18:00;
Втори ден – 22.02.2023 (сряда) от 10:00 до 15:00.
Основните теми в обучението ще бъдат:
Запознаване с графичните функции на CadIS. Работа с графични обекти – линейни и площни.
Работа с таблична информация за имотите. Паспорти на имоти. Работа с табличния браузър – филтриране и анализ на данните.
Началните обучения за работа с CadIS се провеждат по предварителна заявка от клиентите. Ако сте закупили лиценз за CadIS силно ви препоръчваме да изпратите вашите служители на начално обучение, за да придобият основните знания и умения за работа с програмата.
Публикувана е Заповед № РД 09-1319 от 02.12.2022 на министъра на земеделието за одобряване проекти на специализирани слоеве „Физически блокове“ и „Площи, допустими за подпомагане” за кампания 2022 г.
Земеделските производители могат да проверят дали заявените от тях площи попадат изцяло или частично в обхвата на проекта на специализирания слой „Площи, допустими за подпомагане” – легитимния слой за 2022 година. Стопаните ще могат да се запознаят и с предварителни резултати от проверки на декларираните площи спрямо граници и начин на трайно ползване на физическите блокове, в които попадат площите им. Справките се извършват в Система за електронни услуги (СЕУ) на Държавен фонд „Земеделие“ – Разплащателна агенция.
При несъгласие с посочените данни всеки кандидат може да подаде възражения до министъра на земеделието. Образци на възраженията се генерират автоматично до 20.12.2022 г. включително, чрез системата за електронни услуги на ДФЗ (СЕУ). Кандидатите за подпомагане, които имат регистрация в системата ще могат да генерират възражения от личните си профили в нея, а останалите – от публичната част на СЕУ. След което възраженията следва да се подадат в областните дирекции „Земеделие”.
След разглеждането на всички постъпили възражения ще бъдат подготвени и окончателните специализирани слоеве „Физически блокове“ и „Площи, допустими за подпомагане” за Кампания 2022. На базата тази актуализирана информация Държавен фонд „Земеделие“ – Разплащателна агенция ще извърши финалните оторизации по схемите и мерките на площ.
При затруднение в проверките на данните или при подаване на възраженията, земеделските стопани могат да се обърнат за помощ към областните дирекции и общинските служби по земеделие към Министерството на земеделието.
Цифровите данни са в .SHP (shape) формат в проекция UTM, зона 35N и потребителите на CadIS могат да ги импортират директно в системата. Това става от панел Земеползване, меню Oперации / Импорт или от панел Правно основание чрез командата Импорт от иконното меню.
Така CadIS8 зарежда цифровите данни от ИСАК, които могат да се ползват за изработване на споразумения за стопанската 2022/2023г.
В крак с развитието на новите технологии екипът на CadIS разработи модул 3D Мрежа, който представлява бъдещето в заснемането на сгради, паметници и други триизмерни обекти за целите на кадастъра чрез дронове, снабдени с камери с висока резолюция.
Повече информация и снимки вижте на страницата на модулa 3D Мрежа, където е налично и видео филм, което показва начина на ползване на модула за оцифряване на кадастрални обекти.